Jdi na obsah Jdi na menu

Chryzantémový čaj

Chryzantémový čaj - JU HUA TEA -  vysokojakostní
(Chryzantéma čínská - květ) 20 g - 130 Kč

 

chrysantema.jpg Výběrový květ chryzantémy:
 • čistí horkost

 • zlepšuje zrak

 • vyživuje játra

 • léčí vysoký krevní tlak

 

Tradičně se používá do směsi s Pu-Erhem nebo se popíjí s kustovnicí

 

 

OSVĚŽUJÍCÍ NÁPOJ Z KVĚTŮ CHRYZANTÉMY
- pro zlepšení zraku, zmírnění únavy a proti zánětům

Chryzantémový čaj se těší v Číně velké popularitě. Povzbuzuje mozek a zlepšuje zrak. Má mírné protizánětlivé účinky, zejména na sliznice dýchacích cest. Pohled na rozvíjející se chryzantémové květy v průhledné sklenici je doslova estetický zážitek a je příjemně uklidňující. Doporučuje se pít samotný nebo v kombinaci s kustovnicí čínskou. Nápoj je vhodný i pro děti.

 

RECEPT NA VÝŽIVU OČÍ podle čínské medicíny

Chryzantémový čaj s kustovnicí

Stačí vzít pár květů Chryzantémy čínské + sušené plody Kustovnice čínské a dohromady je chvíli povařit, nebo alespoň zalít vařící vodou. Společně doplňují Jinovou složku jater a tím působí na výživu očí při těchto problémech:

 • pocit sucha v očích

 • zamlžené vidění

 • únava očí

 • světloplachost apod.


DETAILNÍ POPIS - Kustovnice čínská

 • sušené plody červené barvy mají sladkokyselou a jemně nahořklou chuť
 • konzumuje se samotná nebo se přidává do cereálních směsí, kaší, ovocných koktejlů, jogurtů nebo na přípravu čaje
 • zdroj vitality a dlouhověkosti, posilující prostředek, podporuje imunitní systém, játra, ledviny, alkalizuje a čiští krev, odbourává vysoký cholesterol

 

sušený plod Kustovnice čínské obsahuje:

kustovnice_plod.jpg
 • esenciální aminokyseliny
 • stopové prvky (zinek, železo, měď, vápník, selen, fosfor)

 • velké množství beta karotenu

 • vitamíny C, B1, B2, B6, E

 • antioxidanty

 

DETAILNÍ POPIS - Chryzantéma čínská

Chryzantéma se v klasické čínské medicíně využívají již dobré dva tisíce let. Poprvé byla tato krásná květina popsána v slavném medicínském kánonu císaře Šen-Nunga asi 100 let před naším letopočtem. Již v těch dobách se jí přisuzovaly unikátní léčivé vlastnosti, hovořilo se zejména o prodlužování života, dokonce o nesmrtelnosti. V dobách dynastie Chan se z květů chryzantém za tímto účelem vyráběl i magický prášek, který pravidelně užívali čínští císaři, kteří se opravdu dožívali vysokého věku.

SYMBOL aristokracie
Chryzantéma patří k uctívaným čínským rostlinám spolu se švestkou, orchidejí, pivoňkou a bambusem. Považovala se za symbol aristokracie a mužnosti. Kromě toho, že krása chryzantém oslovila mnoho čínských malířů a básníků, patřila k proslulým bylinám čínské kuchyně. Zejména v jižní Číně a jmenovitě v slavné kantonské kuchyni jsme se i my s květinami chryzantém hojně setkávali. Ať už zdobily různé pochoutky, nebo nálev z usušených kvítků chryzantém nám Číňané nabízeli každé ráno, aby nás nezmohli tropická vedra.

 

Působení

PROTI VĚTRU A HORKU
Tradiční čínská medicína nazývá ve svých spisech květy chryzantém Ju Hua a využívá její svěží povahu, pálivou, sladkou a hořkou chuť, vliv na akupunkturní dráhy plic a jater. Na základě klasického učení o působení pěti elementů chryzantémy v lidském těle a zejména v játrech rozhání vítr a vedro. Tím tiší bolesti hlavy a závratě vzniklé přehnanou energií jang v játrech a neutralizují toxiny.

 

FYTOTERAPIE V ČÍNSKÉM TAOISTICKÉM LÉKAŘSTVÍ
Jos. A. Zentrich
uvádí*
chryzantému jako jedno z čínských YAO známých a dostupných i v našich podmínkách s těmito účinky: odvádí horko a vítr, působí proti toxinům, ovlivňuje játra a plíce, snižuje horečku, bolesti hlavy, tlumí záněty, zlepšuje metabolismus tuků, snižuje tlak krve, zlepšuje vidění

* v knize MOŘE JANGŮ bod dlouhého života
Dušan Tomek, Josef A. Zentrich (FONTÁNA, 2000)


LÉČIVÉ VLASTNOSTI
Stejně jako tradiční čínská medicína i naše západní věda a medicína využívá léčivé vlastnosti chryzantém při stejných diagnózách, i když terminologie se značně liší. Čaj z kvítků chryzantém má antiseptické účinky, zabraňuje infekcím dýchacích cest, snižuje horečky i bolesti hlavy, očišťuje játra, zlepšuje vidění, odstraňuje bolest, záněty a únaavu očí, snižuje vysoký krevní tlak, uvolňuje křeče a pomáhá i diabetikům. Léčí angíny, chřipky, záněty hrdla a díky posledním studiím se v Číně využívají chryzantémy jako lék proti SARS.
Jestliže máte problémy s očima nebo příliš dlouho čtete, zda pracujete s počítačem, připravte si nálev a teplé kvítky chryzantém si přiložte na víčka, dokud nevychladnou. Stejně můžete využít jejich hojivé vlastnosti při zánětech kůže, vřídků nebo akné. Pokožku si nálevem z chryzantém můžete omývat a kytičky přikládat na problematická místa.


Prevence rakoviny
Chryzantémy se používají také v prevenci a léčbě rakoviny. Čínská medicína doporučuje na tuto diagnózu a její prevenci směs kvítků chryzantém Ju Chua kombinaovat s bylinami Gan-cao (Glycyrhiza uralensis) a Ren-šen (Panax notoginseng).
Tradiční čínská medicína využívá všechny části chryzantém. Z kořenů se připravuje odvar z listů a celých kvítků čaj a čerstvé okvětní lístky se přidávají k některým jídlům.


Z POHLEDU VĚDY
Kvítky chryzantém přezkoumaly mnohé vědecké laboratoře a potvrdily, že jejich léčivé vlastnosti jsou podmíněny i tím, že obsahují alkaloidy, flavonoidy, esenciální oleje, zejména born, glykosidy, vitaminy A a B1, stachydrín, chryzanthemín, cholin, adenin, aminokyseliny a jsou schopny inhibovat bakterie včetně Staphylococcus aureus, Streptococcus hemolyticus B, Pseudomonas aeruginosa, Shigella dysenteriae, bacily způsobující tuberkulózu a houby zapříčiňující různé dermatózy

 

Použití

Špetku květů zalít vařící vodou, lze zalít opakovaně, vhodný i pro děti.

 

Doporučené dávkování

Tradiční čínská medicína doporučuje pít nálev z květů chryzantém 3x denně a kytičky louhovat 4 minuty

 


Chryzantémový čaj (JU HUA TEA) z Chryzantémy čínské (květ 20g - 130 Kč) a sušené plody Kustovnice čínské 100g - 80 Kč (balení obsahuje v průměru 300 až 360 velkých výběrových plodů v A kvalitě) - na dotaz: atelier-magnolia@email.cz